HABER DETAYI

6 Ocak 2023 22:55

Yeni Ev Sahibi Kiracıyı Evden Çıkarabilir mi?

Yeni ev sahibinin kiracıyı tahliye etme hakkı Türk Borçlar Kanunu’nda düzenlenmekte ve belirli koşullar altında yürürlüğe girmektedir. Bu nedenle, hiçbir taraf kendi iradesiyle karar veremez. Bu yazımızda “Ev sahibi ne zaman kira sözleşmesini iptal edebilir?” sorusuna verilen yanıtlardan yola çıkarak mal sahibi ve kiracı hakları hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Ev Sahibi Kiracıyı Hangi Şartlarda Çıkarabilir?

Ev sahipleri için zorla tahliye ancak belirli koşullar altında mümkündür. Örneğin ev sahibinin eve ihtiyacı varsa tahliye davası açarak tahliye hakkını kullanabilir. Tabii ki, bu haktan yararlanmak için aşağıdakiler gibi belirli koşulların karşılanması gerekir: B. Konut ihtiyacının somut nedenlere dayanması, kalıcı olması ve mevcut kira sözleşmesinin bulunması. Ayrıca, ev sahibi konutun bulunduğu yerde başka herhangi bir mülke sahip olmamalıdır.

“Ev sahibi kira sözleşmesini iptal edebilir mi?” Kira ödemeleri iki kez gecikir ve mal sahibi eşit sayıda ihtar mektubu gönderirse, sözleşme sonunda kiracı yasal olarak konuttan çıkarılabilir.

Ev Sahibi Evi Satarsa Kiracının Hakları Nelerdir?

Kiracılı bir evin satışı nedeniyle mülkiyet değişikliği, günümüzde rutin bir durumdur. Ev sahibi evi satarsa ​​kiracının hakları değişmez. Çünkü satıştan önce akdedilen kira sözleşmesi aynı şartlarda devam etmektedir. Mülkiyet değişikliği, yeni bir sözleşmenin oluşturulmasını gerektirmez.

Bu durumda, yeni malik, halihazırda evde yaşayan kiracıyı kendisinin veya yasal ailesinin ihtiyaçları için tahliye etme hakkına sahiptir. Ancak yeni malikin bu hakkını kullanabilmesi için satış tarihinden itibaren bir ay içinde kiracıya yazılı bildirimde bulunması gerekir.

Ev Sahibinin Kiracıyı Evden Çıkarma Süresi Nedir?

Kiracı, yeni ev sahibi tarafından yazılı fesih bildiriminden sonra 6 ay içinde daireyi boşaltmak zorundadır. Kiracı bu süreden sonra evde kalırsa, ev sahibi mahkemeden kiracının tahliyesini isteyebilir. Kiracı tahliye davalarında, mahkemenin birincil odak noktası, yeni ev sahibinin ihtiyaçlarının ne kadar gerçekçi olduğunun belirlenmesidir. Yargılama sırasında ihtiyacın devam etmesi ve mevcut durumun tespiti halinde mahkeme ev sahibi lehine karar verecektir.

Kiracı Ev Sahibine Tazminat Davası Açabilir mi?

Ev sahibi, kiracı zaruret iddiasıyla tahliye edildikten sonra üç yıl boyunca başka bir daire için yeni sözleşme ile evi açamaz, tazminat talep edebilir. Türk Borçlar Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre açılan davalar sonucunda belirlenen tazminat bedelleri, kiracının sözleşmenin son yılında ödediği toplam kira bedelinden az olamaz. Ancak tahliye edilen kiracı ile yeniden sözleşme yapılması veya geçerli bir sebebin bulunması halinde 3 yıllık bekleme süresi dikkate alınmayacaktır.

Kira Sözleşmesi Olmayan Kiracının Hakları Nelerdir?

“Kira yok, ev sahibi tahliye edebilir mi?” Bu soru bazı kiracıların en çok merak ettiği sorulardan biri. Türk Borçlar Kanunu’na göre, kira sözleşmesinin akdedilmesi için tarafların irade göstermesi yeterlidir. Bir sözleşmenin geçerli olabilmesi için yazılı şekil veya noter tasdiki gibi şartlar aranmaz.

Dolayısıyla beyan sonucunda kiracı, sözleşme süresi boyunca Türk Borçlar Kanunu’nun sağladığı tüm haklardan yararlanacaktır. Başka bir deyişle, bir ev sahibi haksız yere bir kiracıyı işten çıkaramaz. Öte yandan kiracı, sözleşmenin sözlü olarak kurulduğu tarihte belirlenen şartlara göre hareket etmekle yükümlüdür. Bir kiracı yasa dışı bir durumla karşılaşırsa, ev sahibine haklarını savunmak için dava açabilir.

Ev kiralama sürecindeyseniz ev kiralarken nelere dikkat etmelisiniz, içeriğimize göz atın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.