HABER DETAYI

6 Ocak 2023 22:48

Parsel Sorgulama Nedir?

Parsel Sorgulama Nedir?

Arazi parselleri ve Arazi Parsel Kanunu’na göre sınırları çizilen arazi parsellerine parsel denir. Bu parsellerin gayrimenkulleri de bulunmaktadır. Bu nedenle, yeni bir mülk satın alan herkes paket talep sürecinden de geçer. Paket sorguların ne olduğu, neden ve nasıl yapılacağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için içeriği okumaya devam edebilirsiniz.

Parsel Sorgulama Nedir?

Gayrimenkulünüz varsa, sorun yaşamamak için konum, tapu ve koltuk bilgilerini kontrol etmeniz önemlidir. Parsel yönlendirme, taşınmazın bulunduğu parselin konumu, tapu ve koltuk bilgilerine ulaşılmasını sağlayan işlemdir.

Parsel Sorgulamada Ada Ne Anlama Gelir?

Paket talebi sırasında detaylı tesis lokasyon bilgilerini görebilirsiniz. Her mülk bir eyalet, ilçe, mahalle, ada veya parseldedir. Bir paket, bir gerçek kişiye veya bir tüzel kişiye ait olabilir. Ancak ada kamu arazisidir. Ada birden fazla bölümden oluşmaktadır. Ayrıca adanın dört tarafı da engellerle çevrili. Demiryolları ve yollar gibi insan yapımı engellerin yanı sıra göller ve akarsular gibi doğal özellikler adayı çevrelemektedir. Bu bariyerlerle çevrili kompartıman kümeleri adaları oluşturur. Bu nedenle adalar her zaman parsel sorgularına dahil edilir.

1 Parsel Ne Demektir?

Tapu paketi talebinde bulunursanız, özellikler tek bir pakette. Ancak 1 paketin net bir tanımı ve boyutu yoktur. Her paketin farklı boyutu ve genişliği vardır. Gayrimenkulün genişliğini, üzerindeki mülkü ve mülkün sahibini öğrenmek için emlak araştırması tapu yaptırmak yeterlidir.

Parselin Kime Ait Olduğu Nasıl Öğrenilir?

Bir paketin kime ait olduğunu öğrenmek için bir paket sorgusu da kullanabilirsiniz. Parselin yerini ve sahibini öğrenmek için lütfen online olarak parsel sorgulama işlemini tamamlayınız veya Tapu ve Kadastro Müdürlüğü ile iletişime geçiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.