HABER DETAYI

6 Ocak 2023 22:45

Ofis Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Masa tasarımı, verimli ve odaklı çalışmak için en önemli faktörlerden biridir. Masa aksesuarları seçiminden, işi kolaylaştıran ürünlere ve masa düzeninin nasıl oluşturulacağına kadar birçok konuda bilgi almak için okumaya devam edin.

Ofis Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır?

Çalışma masası aksesuarları, çalışma kapsamında ihtiyaç duyulan ekipmanlara göre şekillenmektedir. Çizimler ve renkli kalemler bir sanatçı masasının olmazsa olmazlarıdır. Çizim kalemleri, cetveller, şablonlar ve çizim kağıtlarına ek olarak, her zaman bir mimarın masasına aittir. Genellikle bir ofis masası için en temel aksesuardır. Kalemlik, bloknot, çeşitli alet ve malzemeleri bir arada saklayabilen bir düzenleyici haline gelir. Bu tarz ürünlerin birlikte satıldığı ofis masası takımı çeşitlerine bakarak zevkinize uygun olanı seçebilirsiniz.

Bu aksesuarların yanı sıra gün içerisinde en çok ihtiyacınız olan diğer ürünleri de sofralarınıza koyabilirsiniz. Hesap makineleri, zımbalar, zımbalar, pullar, şerit tutucular ve diğer sık ​​kullanılan öğeler masanızda tutulabilir. Özellikle bir programa göre çalışıyorsanız ve sıklıkla bir takvime ihtiyaç duyuyorsanız, masa ajanda tercih edebilirsiniz. Ajandanızı yanınızda götürmek isterseniz masa takvimi de kullanabilirsiniz.

Ofis Masasında Neler Olmalıdır?

Masanıza hangi aksesuarları ve araçları koyacağınıza karar verirken hem ihtiyaçlarınızı hem de kişisel tercihlerinizi göz önünde bulundurabilirsiniz. Çalışırken en çok ihtiyaç duyduğunuz araç ve gereçler ve pek çok kişiye yetecek kullanışlı bir ofis masası takımı.

Bu aksesuar ve eşyalara ek olarak aydınlık veya karanlık ortamlarda çalışmayı tercih ederseniz masanıza bir masa lambası da ekleyebilirsiniz. Masanızı daha kişisel hale getirmek için çerçeveler ve süslemeler yerleştirebilirsiniz. Sevdiklerinizle en mutlu anlarınızı, sevdiğiniz çizgi filmleri, film afişlerini, fotoğrafları, çizimleri vb. gösteren çerçeveler, onlara baktığınızda sizi mutlu edecek ve işinizden daha çok keyif almanıza yardımcı olacaktır. Özel bir günü ya da sevdiğiniz birini hatırlatan güzel bir süs, ofiste vakit geçirmek için bir çerçeveden daha motive edicidir.

Exeter Üniversitesi’ndeki psikologlar tarafından yapılan araştırmalar, bitkilerin üretkenliği artırdığını göstermiştir. Ayrıca ofis masanızda küçük bitkilere yer açabilir, motive edici ve verimliliği artırıcı etkilerinden yararlanabilirsiniz. Bakımı kolay olan ve daha az su ve masa ışığı gerektiren bitkileri seçin, böylece sorunsuz bir şekilde faydalarından yararlanabilirsiniz.

Çalışırken ofis veya ortam gürültüsü sizi rahatsız ediyorsa veya rahatlatıcı seslerle çalışmayı tercih ediyorsanız ofis malzemelerinize kulaklık ekleyebilirsiniz. Özellikle ofis için ses geçirmez kulak üstü kulaklık satın alabilirsiniz. Çalışırken müzik listenizin açık olması, odaklanmanıza ve işinize odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Çalışma Masası Düzeni Nasıl Olmalıdır?

İdeal bir çalışma masası düzeni, kalabalık ve gösterişli bir görünümden uzak durmalıdır. Gerekli ve gereksiz eşyaların üzerine yığılmış ofis malzemeleriyle dolu bir masa ve dosya ve belgelerle dolu bir masa da çalışmayı zorlaştırabilir.

Masa düzeni oluştururken en önemli hususlardan biri masa boyutudur. Ofis masası büyüktür, ancak bilgisayarınız ve ikinci ekran gibi temel ihtiyaçlarınızı koyduktan sonra kalan alan da önemlidir. Koyduğunuz alana göre aksesuarların boyutunu ve miktarını seçebilirsiniz. Özellikle küçük bir masanız varsa mümkün olduğunca az elemanla minimalist bir düzen oluşturabilirsiniz. Büyük bir masanız varsa modern bir masa görünümü için mümkün olduğunca az aksesuar kullanabilirsiniz.

Düzgün bir görünüm için önce düzenleyiciyi kullanabilirsiniz. Kullanmadığınız dosya ve eşyaları keson veya dolapta saklayabilir, masaüstü düzenleyici ile daha düzenli olmak için ihtiyacınız olan asistanı elinizin altında bulundurabilirsiniz. Örneğin, her zamanki yapışkan notlarınızı, zımbalarınızı, pullarınızı ve delgeçlerinizi masanızın üzerindeki küçük bir kutuda tutmak, dağınık görünmeden ihtiyacınız olan yardımı hızlı bir şekilde almanıza yardımcı olabilir. Kalemlik, kutu ve masa düzenleyici gibi ürünler seçilirken renk etkileri de göz önünde bulundurulabilir. Maviler, dengeleyici yeşiller, enerji veren portakallar, sakinleştirici beyazlar ve sakinleştirici pembelerin sakinleştirici etkisi için masanızda bu renkteki ürünleri tercih edebilirsiniz.

Rahat bir çalışma ortamı yaratmanın ilk adımlarından biri olan bir masa düzeni oluşturmayı öğrendiniz. Verimliliğinizi artıran masa düzenleri oluşturmak için zevklerinizi ve ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurun. Çalışma alanınızı dekore etmek için daha fazla fikre ihtiyacınız varsa, Ofis Dekorasyon Fikirleri içeriğimize göz atın. Dekorasyondan gayrimenkule ve emlak terminolojisine kadar çeşitli konularda faydalı içerik için blogumuza göz atın.

 

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.