HABER DETAYI

6 Ocak 2023 23:44

Ödenmeyen Senet İçin Ne Zaman İcra Takibi Başlatılır

Ödenmeyen Senet İçin Ne Zaman İcra Takibi Başlatılır

Borcu ödeyemezseniz nasıl bir dava açacağınız çok önemlidir. Bakalım borç ödenmezse ne olacak. Senet, mevcut bir borcun ödenmesini güvence altına almak için yapılan yazılı bir imkan olarak tanımlanır. Borçlu alacaklıya teminat olarak bir senet verir. İmzalı bir senet, yasal bir belge görevi gördüğü için çok önemlidir. Alacaklı ve borçlu bir araya gelerek senet düzenleyebilirler. İstenirse, kefil bu kambiyo senedinin düzenlenmesine ortak olabilir, ancak genellikle iki kişi yeterlidir. Tarafın adı ve soyadı, T.C. Kimlik numarası ve adres bilgileri, tarih kaşesi ve imzası bu belgede yer almaktadır. Taraflardan biri şirket ise, şirket çalışanının kaşesi ve imzası olmalıdır. Fatura ayrıca borç ve nasıl ödeneceği hakkında bilgi içerir. Bir senet veya senet düzenlenip doldurulduktan sonra hem borçlu hem de alacaklı taraflarca iki kez imzalanmalıdır. Kural olarak, birçok senet doldururken bu atlanır. Ancak senet aslında iki imzadan oluşuyor.

Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Borçların ödenmesi sırasında senet veya senet yazılması halinde bu borçların ödenmesi gerekir. Bu borcun ödenmemesi halinde alacaklı, senede eklenen parayı geri almak için yasal yollara başvurabilir. Hukuki işlemler, masraflar ve prosedürler açısından borçlular için çok zor bir süreç olabilir.

Muaccel Senet Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Faturalama, alışılagelmiş tek faturadan farklı olarak birden çok fatura ile kullanılan bir tekniktir.Örneğin elektronik bir ürün 12 taksitte alınırsa 12 senet imzalanır. ilgili terimler. Bu faturanın adı Fatura’dır. Fatura vade tarihleri ​​aşağıdaki gibi çalışır: Senetlerden herhangi birini ödemezseniz, alacaklı bu kambiyo senedini muaccel hale getirecek ve sizden tüm alacakları tahsil edecek ve icra takibi başlatacaktır. Şimdi yürütme sürecinin nasıl çalıştığını görelim.

İcra Süreci Nasıl İşler?

Borç ödenemezse alacaklı icra dairesine senet başvurusunda bulunur. Bu uygulama bir borç avukatı atar. Bu vekiller borçlu ile iletişime geçmenin ve borcu ödemenin yoludur. Bu noktada mevcut borca ​​avukatlık ücreti eklenecektir.

Avukatlar ve borçlular borç konsolidasyonu konusunda anlaşabilirler. Burada avukatlar, alacaklılar hakkındaki bilgilerine dayanarak borçlular için ödeme planları hazırlayabilirler. Borçlular için en mantıklı yol. inananlara katılıyorum Borçlu ayrıca borcun taksitlendirilmesini de talep edebilir.

Avukat ve borçlu anlaşamaz ise icra takibi başlatılır ve ödeme belgeleri borçluya gönderilir. Bu aşamada borçlu, ödeme belgelerinin kendisine ulaşmasını takip eden 5 iş günü içerisinde alacağına itiraz edebilir. Söz konusu borcun 10 gün içerisinde ödenmesi gerekmektedir.

İcraya Verilen Protesto Olmuş Senet Ödenmezse Ne Olur?

Borçlu, borcunu ödeyebileceğine dair söz vermelidir. Bu taahhüdün yerine getirilmemesi cezai kovuşturmaya neden olacaktır. Basitçe söylemek gerekirse, borçlu borcunu ödemeyi taahhüt etmezse mahkeme onu hapis cezasına çarptırabilir.

Ancak, kişinin borcu ödemek için beyanda bulunmaması durumunda hapis veya para cezası yoktur. Fatura ödenmezse mahkemeye gidilir ve icra takibi başlatılır. İcra dairesi alacaklıların alacaklarını inceler ve icra takibini başlatır. Borcun ne kadar süre ödenmediğine bağlı olarak haciz yoluyla borç tahsil edilir. Ödenmeyen faturalar el konulduktan sonra tahsil edilecektir. Ancak bu süreç senet tahsili için son yasal adımdır.

Ödeyemediğim Senet Yüzünden Kredi Notum Düşer Mi?

Bu konuyu açıklamanın daha iyi bir yolu aşağıdaki gibidir. Tek seferlik alışveriş yaparsanız bu durum kredi notunuzu ciddi anlamda etkilemeyecektir.

Ancak bir banka ile yapılan her işlem KKB’ye (kredi kayıt bürosu) olumlu ya da olumsuz bildirildiğinden ve kişinin kredi raporu küçültüldüğünden ya da silindiğinden, borç ödenmedikçe bu kayıt değişmeyecek, asla olumlu olmayacaktır.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi vermeye çalıştım. Herhangi bir sorunuz varsa, bunları aşağıdaki yorumlar bölümüne de yazabilirsiniz.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.