HABER DETAYI

8 Ocak 2023 23:57

Kredi Kartı Nakite Çevirme Yöntemleri

Kredi Kartı Nakite Çevirme Yöntemleri

Çoğu insanın bugünlerde bir miktar kredi parası var. Özellikle maaş son ödeme tarihinden bir gün önce bittiyse, yani yeterli paranız yoksa kredi kartı kullanabilirsiniz. Ancak kredi kartlarının limitleri vardır, bu nedenle kredi kartı limitleri belirli şekillerde anında nakde çevrilebilir. bu nasıl oluyor? Kredi kartımdaki x lira parayı nakite nasıl çeviririm?

Komisyonlu Pos Çekimi

Bazı firmalar kredi kartı limitlerini belirli bir ücret karşılığında nakde çevirebilmekte ve çevrilen tutarın %90’ını kart sahibine ödeyebilmektedir. POS cihazınızdan ücret karşılığında para çekmek istiyorsanız, işletme sahibine ne kadar çekmek istediğinizi söyleyin. İşletme sahibi bu pastayı kabul ederse fonlarını anında çekecek ve karşılığında %90 geri ödeme alacak. Yani 300 TL çekerseniz toplamda 270 TL ödeme alırsınız. Komisyon oranı çok yüksek, bu nedenle tek tip olarak seçilmesi önerilmez.

Nakit Avans

Kredi kartı ödemeleri denilince akla gelen en faydalı şeylerden biri peşin para çekmektir. Bankalar kredi kartınızı belirli limitler dahilinde nakit avans için kullanabilirler.

 1. Nakit avans çekebilmek için, bankanın koyduğu nakit avans limitini aşmamanız gerekir.
 2. Nakit avans çekim komisyon oranı bankadan bankaya göre değişebiliyor olsa da genelde yüzde 1-2 civarında olmaktadır.
 3. Komisyona ek olarak dönem borcuna faiz de işletilmektedir.
 4. Hemen her ATM’den ücretsiz ve hızlı bir şekilde para çekimi yapılabilmektedir.

Alışveriş ile Nakite çevirme

Kredi kartlarını nakite çevirme işlemlerinden biri de alışveriştir. Kart limitinizi alışveriş yaparak nakite çevirebileceğinizi hiç düşündünüz mü?

 1. Öncelikle kredi kartınız ile taksitli alışveriş yapabileceğiniz bir herhangi bir mağazaya gelin
 2. Telefon bilgisayar veya herhangi bir şey satın alın.
 3. Satın aldığınız şey elektronik olsun, çünkü en hızlı satacağınız şeylerden biridir.
 4. Aldığınız elektronik eşyayı hiç kullanmadan doğrudan fotoğrafı ile internetteki ikinci el ilan sitelerine yükleyin.
 5. İkinci el ilan sitelerine yüklediğiniz ürünü, orijinal fiyatından %20-30 arası daha düşük bir fiyata satınız.
 6. Bu şekilde hızlıca kartınızdaki parayı nakde çevirebilirsiniz.
 7. Bu işlemin maliyeti oldukça yüksektir, bir yılda çektiğiniz miktarın ortalama yüzde 40-50 fazlasını ödersiniz.

Kuyumcular ile Anlaşın

Kuyumcuyu kredi kartınıza nakit çekmek için kullanabilirsiniz. Kuyumcular dört altı taksitle altın satmaya başladı. Kredi kartınıza taksitli altın satın alarak paranızı nakite çevirebilirsiniz.

 1. Öncelikle kuyumcuya gidin ve kredi kartındaki parayı nakde çevirmek istediğinizi ve bunun için altın almanız gerektiğini söyleyin.
 2. Kuyumcu işlemi onaylayacak ve satın almak istediğiniz altını size soracaktır.
 3. Genelde gram altın veya çeyrek altın, fiyat makası en az olan altınlardandır.
 4. Bu altınları satın alın ve daha sonra kuyumcuya alış fiyatının ne kadar olduğunu sorun. Kuyumcular genelde altınları gerçek değerinin yüzde 5 altına alırlar, yani 1000 liralık altını geri sattığınızda 950 lira para alırsınız.
 5. Bu şekilde kredi kartından borç alarak yani limitinizi kullanarak hemen hızlı bir şekilde parayı nakde çevirebilirsiniz.

Kredi Kartı Limitinizi Satın

Hatta bazıları forumlarda ve web sitelerinde nakit satın alma fırsatı sunuyor. Bu insanlar önce parayı alıyor sonra alışveriş yapıyor. Sistem aynen böyle çalışıyor.

 1. Nakit paraya ihtiyacı olan kişi, bir miktar paranın havale edilmesi karşılığında kart ile alışveriş yapabileceğini ve yüzde 5 daha az ödeme talebiyle satın alım yapabileceğini belirtiyor.
 2. Örnek vermek gerekirse, alışveriş yapacak olan kişi 950 TL havale ediyor ve karşılığında kişinin kredi kartından 1000 TL’lik alışveriş yapabiliyor.
 3. Bu sayede alışveriş yapacak olan kişi tam 50 TL kar etmiş ve alacağı şeyi 50 TL ucuza almış oluyor.
 4. Nakit para ihtiyacı olan kişi aldığı parayla ihtiyaçlarını giderirken, diğer kişi ise, indirimli bir fiyatla alışveriş yapmanın keyfini tadıyor.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.