HABER DETAYI

6 Ocak 2023 22:51

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Konut Kredisi Nasıl Hesaplanır?

Ev sahibi olma hayalleri hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Gelin hep birlikte konut kredisi nedir, konut kredisi nasıl hesaplanır ve konut kredisi faiz oranları hakkında bilmeniz gerekenlere bir göz atalım.

Konut Kredisi Nedir? Kimler Konut Kredisi Alabilir?

Mortgage, ev alacak kadar nakit parası olmayan kişilerin alacakları ev için teminat göstererek başvurabilecekleri bir kredi türüdür. Konut kredisi çekmek ve ev sahibi olmak isteyenler en az 18 yaşında olmalıdır. Ayrıca düzenli ve yeterli bir geliri olmalıdır.

Zaten bir krediniz varsa ve düzenli kredi ödemeleri yapmadıysanız veya geçmişte kredi kartı borç sorunlarınız varsa, ipotek alma şansınız zayıftır. Mortgage alabilmek için alacağınız evin kredi şartlarını da taşıması gerekiyor. Dairesiz evlere ipotek verilmez.

Konut Kredisi Faiz Oranları Nasıl Belirlenir?

Konut kredisi faizi, alınan bir kredinin toplam geri ödeme tutarının belirlenmesinde en etkili unsurlardan biridir. Bu nedenle çok önemlidir. Ancak konut kredisi faiz oranları sabit değildir. Mevcut ekonomik duruma göre dalgalanma gösteren konut kredisi faiz oranları da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Mortgage almak isteyenler, bankaların sunduğu mortgage kredilerinin faiz oranlarını, ödeme planlarını, avantajlı ve dezavantajlı koşullarını vb. detaylı bir şekilde inceleyerek kendilerine en uygun olan mortgage başvurusunu yapabilirler.

Konut Kredisi Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? 

İpotek tutarı, seçeceğiniz evin değerine ve başvurduğunuz bankanın şartlarına göre değişecektir. Bir ipoteği hesaplamak için aşağıdaki gerçekler hakkında bilgiye ihtiyacınız var:

  • Satın alınacak konut için ihtiyaç duyulan nakit miktarı yani kredi tutarı,
  • Başvurulan bankanın konut kredisi faiz oranları,
  • Kredi geri ödemesinin vade süresi,
  • Kredi geri ödemesinin sıklığı.

Tüm bu bilgilere sahip olduğunuzda, matematiği yapabilirsiniz. Mortgage hesaplamak için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Ticari faiz oranları, sabit faiz oranları ve yıllık ödemeler gibi yöntemlerle yapılan hesaplama yöntemleri oldukça karmaşık ve zordur. Bu nedenle bankanızın mortgage hesaplayıcısını kullanarak mortgage toplamınızı hesaplayabilir ve aylık ödemeleriniz hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu kolay erişilebilir çevrimiçi araçları kullanarak çekmek istediğiniz kredi tutarını ve kredinin süresini belirtmeniz yeterlidir. Bu bilgileri gönderdikten sonra, uygun araç kredi faiz oranını, aylık ödemeleri ve toplam ödeme tutarını gösterecektir.

Değişken geliriniz varsa ve daha fazla ödeyerek kredi borcunuzu birkaç ayda kapatmak istiyorsanız, konut kredisi hesaplamanız için başvuruda bulunan banka yetkilisi ile iletişime geçerek daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Mortgage hesaplamalarının nerede ve nasıl yapıldığı öğrenildi. Şimdi, mevcut bir gayrimenkulün değerindeki artış hakkında bilgi mi almak istiyorsunuz, yoksa satın almak istediğiniz bir gayrimenkul hakkında bilgi mi istiyorsunuz? Emlakla ilgili yararlı içerikler için blogumuza göz atın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.