HABER DETAYI

23 Aralık 2022 00:09

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir

İdrar Yolu Enfeksiyonu Nedir

drar yolu enfeksiyonu, bir enfeksiyon türüdür ve alt idrar yolunu etkilediği zaman sistit, (masene enfeksiyonu) üst idrar yolunu etkilediği zaman ise piyelonefrit (böbrek enfeksiyonu) olarak adlandırılır. Bu hastalığa Dahiliye bakmaktadır.

İdrar yolu enfeksiyonu özellikle kadınlarda sıkça rastlanan bir hastalıktır. Çoğu zaman aşırı ağrı ve bazı sorunlara yol açabilir. Bazen kendiliğinden geçebilir bazı zamanlar da doktorun vereceği antibiyotik ilaçlarla geçebilmektedir.

Alt İdrar Enfeksiyonu

İdrar yaparken yanma şikayeti varsa eğer genellikle üretraya ait bir enfeksiyondan kaynaklanmaktadır. Üretrik olarak adlandırılan bu duruma bel soğukluğu, cinsel birliktelik sırasında bulaşabilen mikroorganizmalar, vajinal krem ve kayganlaştırıcı gibi faktörler sebep olmaktadır.

Üst Solunum Yolu Enfeksiyonu

Zamanında tedavi edilmemiş olan alt idrar yolu enfeksiyonları zamanla mesaneden yukarı çıkarak farklı bölgelerde enfeksiyonlara sebep olabilir. Enfeksiyonun böbreklere kadar ulaşması tehlikeli bir durumdur ve bu hastalığa yakalanın kişilerin acil olarak tedavi olması gerekmektedir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunun Belirtileri

– Ateş
– Titreme
– Bel ağrısı
– Mide bulantısı
– Bulanık idrar ve idrarda kan
– Aniden başlayan kusma
– İdrar miktarındaki değişim
– Göbek bölgesinden aşağıda ağrı
– Sık sık idrar çıkma

İdrar Enfeksiyonunun Nedenleri

– Böbrek taşları
– Kabızlık
– Bakteriler
– Mesanenin tamamen boşalmaması
– Genital bölgedeki hijyen

Bu enfeksiyon türüne tanı koymak oldukça kolaydır. Laboratuvar ortamında yapılacak olan testler ve idrar kültürü yeterlidir. Bu tür rahatsızlıkları olan kişiler için uygulanan antibiyotik tedavisi hastaların %80 inde iyileşme sağlamaktadır. Enfeksiyon sonucu oluşan ağrılar için spazm çözücü ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bol sıvı tüketmek, mekanik hijyen tedaviyi olumlu açıdan etkilemektedir.

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan araştırmalar sonucunda oluşturulmuştur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.