HABER DETAYI

6 Ocak 2023 22:58

Emlak Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar?

Emlak Yönetimi Nedir? Ne İş Yapar?

Emlak yönetiminin ne olduğunu, emlak sektörü için hangi kavramların önemli olduğunu, emlak yönetimiyle uğraşan kişilerin neler yaptığını ve nasıl emlak yöneticisi olunacağını öğrenmek için bu makaleyi okumaya devam edebilirsiniz.

Emlak Yönetimi Nedir?

Gayrimenkul yönetimi, gayrimenkul sektörüne ait tüm şirketlerin yönetimini içerir. Gayrimenkul alım satım işlemlerinden gayrimenkul portföyü oluşturmaya kadar çeşitli alanlarda yer alan kişilere mülk yöneticisi denir.

Mülk yönetimi o kadar önemli bir süreçtir ki, birçok üniversitede bu alanda eğitim vermek üzere Gayrimenkul ve Mülk Yönetimi adında bir bölüm açılmıştır. Mülk yönetimi bölümü temel olarak emlak sektörü için personel sağlamayı amaçlamaktadır. Gayrimenkul değerlemesinden pazarlamaya kadar pek çok alanda yetkinlik gösteren öğrenciler, mezun olduktan sonra gayrimenkul yönetimi eğitimi de alıyor. Tabii ki. Muhasebe, ekonomi, iletişim ve emlak finansmanı gibi konular da var. Genellikle bir meslek yüksekokulunun ekinde verilen bu ders iki yıl sürmektedir.

Emlak Yöneticisinin Görevleri Nelerdir?

Bir emlak yöneticisinin en temel sorumluluklarından biri gayrimenkul sektöründeki trendleri takip etmektir. Bunun için sürekli olarak piyasayı takip etmeli, mülk sahipleri ve mülk sahiplerinin beklenti ve ihtiyaçlarını analiz etmelidir.

Bir emlak yöneticisi, bir emlak danışmanlık firması veya küçük bir emlak acentesi çalıştırabilir. Bir gayrimenkul portföyü büyük veya küçük olabilir. Her halükarda müşteri çekmek ve satış yapabilmek için birçok alanda bilgi birikimi gerekmektedir. Finans, etkili iletişim, raporlama ve pazarlama gibi konuları daha da geliştirmeli ve bu becerilerini yönetim sürecinde kullanmalıdır. Özellikle etkili iletişim, iyi bir mülk yöneticisinin en önemli özelliklerinden biridir. İyi iletişim kurabilen ve problem çözme becerisine sahip kişilerin bu meslekte başarılı olma olasılığı daha yüksektir.

Emlak Yöneticisi Nasıl Olunur?

Gayrimenkul yöneticisi olmak için bir üniversite meslek yüksekokulunda iki yıllık gayrimenkul ve mülk yönetimi dersini tamamlamak yeterlidir. Devlet memurluğu seçme sınavına girmek isteyen ve bir devlet dairesinde işe girmek isteyen mezunlar, belli bir dereceye kadar başarılı oldukları takdirde, işe alındıktan sonra bir devlet dairesinde istihdam edilebilirler.

Üniversite mezunu olmayan ancak gayrimenkul sektöründe çalışmak isteyen bireylerin Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kurslara katılmaları ve gayrimenkul sertifikası almaları gerekmektedir. Gayrimenkul sertifikası almak için kursu başarıyla tamamlamanız ve kurs sonrası mesleki sınavı yeterli bir puanla geçmeniz gerekir. Üniversitenin gayrimenkul yönetimi bölümü mezunlarının gayrimenkul sertifikasına ihtiyacı yoktur. Gayrimenkul yönetiminin yanı sıra gayrimenkul sektöründeki birçok firma için gayrimenkul danışmanı olarak da çalışabilirsiniz.

Emlak Yönetimi Ne İş Yapar?

Mülk yönetimi eğitimi almış veya gelişmekte olan bir kişi birçok alanda çalışabilir. Gayrimenkul ekonomisi mezunları kamu kurumlarında ve özel sektörde gayrimenkul yöneticisi olarak çalışabilirler. Başta emlak ofisleri, bankalar, gayrimenkul yatırım şirketleri ve emlak acenteleri olmak üzere çeşitli şirketlerin çalışanları arasında yer bulabilirsiniz.

Tapu ve Kadastro Müdürlüğü, Belediye Tapu Müdürlüğü ve Milli Emlak Müdürlüğü işbirliği yapabilecekleri başlıca kurumlardır. Bu kurumlarda çalışmak için gerekli sınavları geçmek ve bir iş görüşmesinden geçmek yeterlidir. Emlak kimlik kartı olan veya emlak yönetimi bölümünü bitirmiş herkes kendi emlak acentesini veya emlak şirketini kurabilir ve emlak danışmanı veya yöneticisi olarak çalışabilir.

Gayrimenkul yönetiminin yanı sıra gayrimenkul sektöründeki birçok firma için gayrimenkul danışmanı olarak da çalışabilirsiniz. Emlak sektörü ile ilgili birçok konuda bilgi almak için blog sayfamızdaki diğer içeriklere göz atın.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.