HABER DETAYI

24 Aralık 2022 00:11

Düşük Tansiyon HipoTansiyon Nedir?

Düşük Tansiyon HipoTansiyon Nedir?

Düşük tansiyon, tıp dilinde hipotansiyon olarak geçmektedir. Birçok hastalığın belirtisi olarak yaşanıyor olabilir. Kısacası düşük tansiyonun vücudunuz için bir sorun oluşturup oluşturmadığını yaşanan sinyallerden anlayabilirsiniz. Baş dönmesi, halsizlik, göz kararması, soluk yüz, sersemlik hali belirtileridir.

Tansiyonunuz günlük yaşamınızda çoğu kez uzun süren açlık veya üzülünce düşebilir ama sürekli düşüyorsa ve sık sık belirtiler ortaya çıkıyorsa bir sorun var demektedir. Kalp hastalıkları, vücudun susuz kalması, gebelik ve kansızlık, vitamin eksikliği gibi sebeplerin tansiyon düşmesine neden olduğu saptanırsa şayet tedavi edilebilir. Ancak bazı zamanlar daha ciddi sorunlardan dolayı ortaya çıkmaktadır. Normal durumda tansiyon değerleri 120/80 ‘dir. Ölçüm sırasında 90/60 olması ise büyük tansiyonun 9, küçük tansiyonun ise 6 olduğunu göstermektedir. Eğer tansiyonunuz düşük çıktıysa bu bir sağlık sorunu olduğunun belirtisi demek değildir. Ancak dikkatli olmak gerekmektedir.

Düşük Tansiyonun İki Çeşidi Vardır

Ortostatik Hipotansiyon: Çoğu kez tansiyon düşüklüğü yaşayan insanlar otururken, kalkarken veya uzanırken sersemlik hali veya baygınlık yaşayabilir. Bu gibi durumlarda renk solgunluğu ve mide bulantısı yaşanabilir. Bu durum Ortostatik Hipotansiyon’dur.

Nörojenik Hipotansiyon: Uzun süre ayakta kalmak yada korkmak bu duruma neden olabilir ve hemen hemen Ortostatik Hipotansiyon ile aynıdır.

Düşük Tansiyon Nedenleri

Sıvı kaybının ileri düzeyde olması
Hamilelik
Yeteri düzeyde gıda alınmaması
İlaçlar (Tansiyon, antidepresan, idrar söktürücü ve kalp ilaçları gibi.)
Kaygı, korku ve stres
Hormonal bozukluklar (Diyabet, adrenal yetmezlik ve troit)
Kalp hastalıkları
Parkinson (Merkezi sinir sistemi hastalığı)
Anemi (Kansızlık)
Kanama ve kan kaybı yaşamak
Karaciğer hastalığı

Tansiyon Düşüklüğüne Karşı Pratik Yöntemler

Tuz alımını arttırabilirsiniz.
Alkolden uzak durunuz.
Ani hareket etmemeli ve uzun süre ayakta durmamalısınız.
Aşırı sıcak ortamlarda bulunmayınız.
Tüm bunlarla birlikte dinlenmelisiniz.

Düşük tansiyon birçok insanda görülebilir. Sık sık yaşanması durumunda bir an önce doktora görünmek gerekmektedir. Tansiyonun tedavisi yine tansiyona sebep olan hastalığa göre yapılmaktadır.

Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan araştırmalar sonucunda bir araya getirilmiştir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.