HABER DETAYI

7 Ocak 2023 18:40

Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

Askerlik Tecil Bozdurma Nasıl Yapılır?

Biliyoruz ki bütün Türk çocukları askerlik yapmaktan mutlu. Ancak sağlık, eğitim durumu, yurtdışı işleri gibi nedenlerle askerliğin ertelenmesi gereken zamanlar olabilir. Bu durumda askerliği bir süre ertelenir.

Askerliğim askıya alınırken mahkeme celbi son tarihlerini planlamaya dahil olmayacağım. Askı süresi sona erdiğinde veya askıya alma süresi kaldırıldığında, celp süresi için plana dahil edilecek ve askere alınacaktır. Daha önce tecilli askerlik yapmış olanların askere girebilmeleri için askerlik tecillerini kaldırmaları gerekir. (Ambargo süresi dolan kişiler bir sonraki celp dönemi planlamasına dahil edilecektir.)

Askerlik Tecil Bozdurma İşlemleri Nereden Yapılır?

Ertelemeyi kaldırmak için Askerlik Şubesi ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden blokenizi kaldıramazsınız. Bunu internet üzerinden yapmak mümkünken, bu işlemlerin geri dönüşü oldukça zor olduğu için birçok kişinin bu tür önemli konularda askere gitmesi bekleniyor.

Askerlik şubesindeki görevli memura “Askerlik tecilimi bozdurmak istiyorum.” diyerek iş ve işlemleri başlatabilirsiniz.

Tecil Bozdurma için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Askere gittiniz ve tecilinizi geri çekmek istediğinizi söylediniz. Sizden bazı belgeler istenecektir. Bu belgeler:

  • Nüfus Cüzdanı
  • En son bitirdiğiniz okulun diploması veya geçici mezuniyet belgesi

UYARI: Belirlediğiniz askerlik şubesine gitmeden önce şubeyi arayarak hangi evrakların gerekli olduğunu, fotokopisine ihtiyaç olup olmadığını sorarak iş ve işlemleri hızlandırabilirsiniz. Önceden aramanız işlemleri daha hızlı yapmanızı sağlayacaktır.

Tecil Bozdurma İşlemleri Nelerdir?

Konaklama iptalleri için Askeri Daire tarafından aşağıdaki adımlar atılacaktır: Ondan önce elbette askere girdiğinizde cep telefonunuzu kapatmanız istenecektir. Ayrıca, elinizde herhangi bir metal nesne olup olmadığını kontrol etmek için fiziksel bir arama yapılacaktır. Askeri bölümde sıra size geldiğinde aşağıdaki işlemler gerçekleştirilir:

  • Kimliğinizi ve diplomanızı vermeniz istenir.
  • Size bir form verilir. Formu eksiksiz ve hatasız doldurmaya özen gösteriniz.
  • Memur tarafından sağlık kontrolü için yönlendirme yapılır. Boy ve kilo ölçümünüz yapılır. Bulaşıcı ve kalıtsal hastalığınız varsa bunlar sorulur ve incelenir.
  • Askere elverişlidir yazısı alırsanız işlemlere devam edersiniz.
  • Memur size Komando olarak askerlik yapıp yapmak istemediğinizi sorar. Bunun yanında en az lisans mezunuysanız Yedek Subay olarak askerlik yapıp yapmak istemediğinizi sorar.
  • Bu bilgilerden sonra işlemleriniz tamamlanır, gerekli evraklar sizlere verilir ve bir sonraki celp dönemini için beklersiniz.

Tecil Bozdurunca Hangi Celp Döneminde Askere Giderim?

Genel olarak askere alınacak kişiler tarihler üzerinden planlama yapılarak askere alınırlar. Başvuru yaptığınız tarihe göre gideceğiniz celbi aşağıdan bulabilirsiniz:

  • 2023 Celp Dönemleri Yakında Açıklanacaktır sitemize eklenecektir..

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.