HABER DETAYI

5 Ocak 2023 16:33

APK ne demek ve APK açılımı nedir?

APK ne demek ve APK açılımı nedir?

APK, Android cihazı olan herkesin aşina olması gereken bir terimdir. Bir Android cihaz kullanıcısıysanız, bir noktada APK dosyalarıyla karşılaşmış olabilirsiniz. “Android Paket Kiti”nin kısaltması olan APK’lar genellikle ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz ücretli uygulamalar ve oyunlardır.

APK ne anlama geliyor?

APK veya Android Paket Kiti, Android’in uygulamaları dağıtmak ve yüklemek için kullandığı dosya biçimidir. Bu nedenle APK, uygulamayı cihaza başarıyla yüklemek için gereken tüm öğeleri içerir. Bu, APK’yi yükleyen uygulamanın gerekli tüm dosyalara sahip olduğu anlamına gelir. Bir tür yükleme dosyası.

APK Ne İşe Yarar Ve Nasıl Kurulur?

Play Store’dan indirilen uygulama veya oyunların APK dosyaları otomatik olarak indirilip yüklenir ve bu APK dosyalarına erişiminiz olmaz. APK dosyalarına erişmek için birçok web sitesinden ve uygulamadan indirebileceğiniz alternatif programlar da bulunmaktadır.

Bazı uygulamalar çeşitli nedenlerle Play Store’da bulunmayabilir. Bu uygulamaları yüklemek için APK’ları indirebileceğiniz web sitelerini ziyaret etmeniz gerekecek. İndirmeye çalıştığınız sitenin güvenliğine dikkat etmekte fayda var. Farkında olmadan telefonunuza virüs indirmiş olabilirsiniz. İndirdiğiniz APK dosyasını cihazınıza kurmadan önce gerekli izinleri vermeniz gerekmektedir. Bu izinleri vermek için şu adımları izlemeniz gerekir:

Öncelikle, “Ayarlar” menüsünde “Güvenlik” seçeneğini seçmeniz ve “Bilinmeyen kaynaklardan yükle” düğmesini etkinleştirmeniz gerekir. APK dosyasını aşağıdaki adımları izleyerek yükleyebilirsiniz.

Neden APK Kurulur?

Aslında, APK’ları yüklemek için birçok neden vardır. Bunlardan biri henüz yayınlanmamış bir oyun. H. Geliştirme aşamasındaki bir oyun veya henüz resmi olarak piyasaya sürülmemiş bir uygulama, Play Store’a gelmeden önce internete girer. Bu uygulamalara ait dosyaları internet üzerinden indirip kurarak, uygulamaların yeni özelliklerini ilk deneyen siz olabilirsiniz.

Ayrıca, uygulamalar tüm ülkelerde aynı gün yayınlanmaz veya yayınlanmaz. Bu uygulamaların APK dosyalarını indirip yüklemek, ülkeniz için onaylanmamış uygulamaları kullanmanıza olanak tanır. Play Store‘daki bazı uygulamalar ücretli olabilir veya reklam içerebilir. Bu uygulamaları ücretsiz ve reklamsız indirmek için APK’yı kullanabilirsiniz.

APK dosyalarının en yaygın kullanımı yasa dışı olarak oyun indirmektir.

APK Yüklemek Ne Kadar Güvenli?

Google Play’den indirilen dosyalar gerektiği gibi taranır ve güvenlik açısından kontrol edilir. İnternetten indirilen APK dosyaları resmi değildir ancak güvenlik düzenlemelerinden geçmemiştir ve virüs içerebilir. Bu yüzden indirdiğiniz APK dosyasının web sitesinin güvenliğine dikkat edin. Güvenli kaynaklardan yüklenen APK dosyalarında kötü amaçlı yazılım bulunma olasılığı daha düşüktür.

Bunun dışında güvenlik için Play Store’dan oyun ve uygulama yüklemeniz önerilir.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.