HABER DETAYI

22 Aralık 2022 21:03

Ağız Kuruluğu Nedir? Tedavileri Nelerdir

Ağız Kuruluğu Nedir? Tedavileri Nelerdir
Ağız kuruluğu, ağız içerisinde belirli sebeplerden dolayı oluşan; tükürüksüz hale denir. Ağız yapısının sağlıklı bir şekilde kalabilmesi için tükürüğe ihtiyaç vardır. Tükürük ağızın içini nemli tuttuğu gibi, yiyeceklerin parçalanmasında ve yutkunmada yardımcı olur. Bunun yanı sıra bir ağız temizleme aracıdır. Ağız kuruluğu tükürüğün yetersizliğinden kaynaklanır. Bu duruma tıp dilinde ‘kserostomi’ denir.
Ağız kuruluğu her şeyden önce bir hastalık değildir. Daha çok bir ilacın etkisi veya bir hastalığın başlangıcı olarak kabul edilir. Tükürük salgısı yeterli seviyede olmadığı zaman ağızdaki dokular zarar görebilir, tat alma hissi azalabilir ve dişlerin çürüme riskini arttırır. Eğer ağız kuruluğu sürekli hale gelmiş ise tedavi olmanız gerekmektedir. Bir dişçi muayenesi, bu durumun nedenini anlamak, düzelmesi için tavsiye almak veya tedavi olmak ve diş eti hastalıklarına sebebiyet vermemek açısından önemlidir. Bunun yanı sıra bu kuruluğa sebep olacak bir hastalığın varlığından şüpheleniyorsanız dahiliye uzmanına görününüz.
Ağız kuruluğu hayatımızda birçok kez başımıza gelmiştir ve bu durum kısa sürede geçmiştir. Ancak bu durum uzun sürüyorsa veya kronik olarak ağız kuruluğu meydana geliyorsa ilaçların yan etkisinden dolayı olmuş olabilir. Eğer ilacın etkisi olduğunu düşünüyorsanız ilacı yazan doktorla iletişime geçiniz.
Bu rahatsızlığa Dahiliye bakmaktadır.
Ağız Kuruluğunun Belirtileri
 
Bunların en başında doğal olarak ağız kuruluğu gelir. Bunun yanı sıra tükürük salgılarının yoğun olması, ağız kokusu, konuşurken veya yemek yerken zorlanma, ağız içinde yaralar, boğaz kuruluğu, yemeklere hassasiyet ve batma hissi de belirtiler olabilir.
Yukarıda yazılan belirtiler düzenli olarak görünüyorsa bir an önce muayene olmanız gerekmektedir. Düzenli olarak diş ve diş eti muayenesine gidiniz.
Ağız Kuruluğunun Nedenleri
Çoğu zaman olup da geçen ağız kuruluğunun dışında kronik olarak meydana gelen kuruluk belirtileri ağız kokusu ve yine yukarıda yazılan belirtilere ve zararlara sebep olabilir.
Susuz Kalmak: Gün içerisinde alacağımız su miktarı önemlidir. Bu ağızda kuruluğa sebep olacağı gibi farklı ciddi hastalıklara da yol açabilir. Eğer su kaybı ishal, aşırı terleme, kusma gibi sebeplerden kaynaklanıyorsa sıvı alımı ihmal edilmemelidir.
Ağızdan Nefes Almak: Ağızdan nefes almak da yine ağız kuruluğuna sebep olacaktır. Bunun yanı sıra mikropların nefes alma yoluyla vücudumuza çabucak girmesine sebep olur.
Sigara İçmek: Sigara içen insanların çoğunda ağız kuruluğu durumu meydana gelmektedir. Sigara içindeki onca kimyasal madde tükürük salgılanmasını olumsuz yönde etkiler. Ayrıca yine sigara da birçok ciddi hastalığa sebep olmaktadır.
Alkol Kullanmak: Alkol kullanımı da vücudun sıvıya ihtiyaç duymasına sebep olmaktadır. Bu gibi zamanlarda su içilmelidir.
İlaçlar: Psikolojik birçok hastalık için reçete edilmiş ilaçlar ve alerji, tansiyon, kas gevşetici veya ağrı kesici ilaçların yan etkileri içerisinde ağız kuruluğu bulunabilir. Bu ilaçların kimyasal yapısından dolayı tükürük bezleri olumsuz etkilenebilir bu da kuruluğa sebep olabilir.
Stres: Çoğu zaman başımıza gelen ağız kuruluğunun sebebi stres ve heyecandır. Kaygılıyken veya panik atak ve depresyon durumlarında da kuruluk meydana gelir. Dikkat edilmeli ve uzun süre kuruluğun devam edip etmediği gözlemlenmelidir.
Hastalıklar: Ağız kuruluğuna sebep olan bazı hastalıklar da bulunmaktadır. Diyabet (şeker hastalığı), Sjögren Sendromu, Anemi, Kistik Fibrozis, Aizheimer bu hastalıklardandır.
Ağız Kuruluğu Tedavisi
Öncelikle tedavi için belirtiler meydana gelince ve uzun sürüp bu durum sıklaşınca doktora gitmektir. En önemli ve doğru yöntem budur. Özellikle ilaçlardan meydana geldiğini düşünüyorsanız kesinlikle ilacı kesmeyip reçete eden doktora danışınız. Aksi halde mevcut hastalığınız farklı boyutlara ulaşabileceği gibi tedaviniz yarım kalacağından iyileşmeniz engellenir.

Günlük yaşamınızda yapacağınız bazı şeyler kuruluğu azaltabilir – durdurabilir.

1-Su alımını artırabilirsiniz.
2-Kafeinli ve alkollü içeceklerden uzak durabilirsiniz.
3-Şekerleme ve limon aromalı pastiller tükürük salgısının artmasına sebep olabilir. Aynı zamanda şekersiz sakız da çiğneyebilirsiniz.
4-Eczacınızın veya diş doktorunuzun önereceğiz yapay tükürük tabletlerini kullanabilirsiniz. Farklı şekillerde de satılmaktadır. (jel, pastil, sprey)
Tüm bu bilgiler internet ortamında yapılan incelemeler sonucunda oluşturulmuştur.

HABERE YORUM YAP

HABERE YAPILAN YORUMLAR

Hiç yorum yapılmamış.